Konut Sahtekarlığını ve Dolandırıcılık Reklamlarını Önlemek için Öneriler

Son güncelleme: 15 Aralık 2021, Çarşamba

Sürekli büyüyen bir medya dünyasında, neyin gerçek neyin sahte olduğunu ayırt etmek genellikle zordur. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, genellikle gerçek değildir. Neyi arayacağınızı ve neyin bir uyarı işareti olabileceğini bilmek kolay değildir. Bu metinle Rentola, çok geç olmadan bu tehlike çanlarını duymanızı biraz daha kolaylaştırmayı umuyor.

 

Evin Resimleri

Ciddi bir reklam, net ve farklı resimler içerir. Bugünün toplumunda, kendiniz çekmeden, hatta evin sahibi olmadan evlerin fotoğraflarına rastlamak kolaydır. Siz ev almak ya da kiralamak isterken, satıcı onu elden çıkarmaya çalışır. Satıcının evin neye benzediğine dair birkaç net fotoğraf yayınlaması iki taraf için de avantajlıdır. Bir ilan yalnızca cephenin resimlerini içeriyor veya bir otel odasına benzeyen bir şey gösteriyorsa, bu bir uyarıdır, dikkatli olmayı gerektirir. Emin değilseniz, her zaman iletişim kurulacak kişi ile iletişime geçebileceğinizi ve ekstra resimler isteyebileceğinizi unutmayın!

 

Doğrulanmış Bir Ev Sahibiyle İletişime Geçin

Bir başka öneri de, kiralık konut ile düzgün bir iş yürüten ciddi bir ev sahibiyle iletişime geçmektir. Türkiye'nin en büyük şehirlerindeki ciddi ev sahiplerinin iletişim bilgilerini kolayca bulabileceğiniz ‘Ev Sahibi Listesi’ adlı bir site hakkında bir tüyo aldık. Ev sahipleriyle doğrudan iletişime geçmenin avantajı, yakında boş olacak bir apartman dairesinde önceliğiniz veya bir şansınız olabilmesidir.

 

Fiyat

Gerçek olamayacak kadar iyi mi görünüyor? O zaman genellikle öyledir!

Böyle bir aşamada mantıklı düşünmeye çalışmalısınız. Bu konuma ve bu standarda sahip bir dairenin bu fiyata satılması / kiralanması ihtimali var mı? İlanda yer vermemeyi tercih ettikleri ek maliyetler var mı? Bir dolandırıcı, çaresizce ev arayanların dikkatini çekmek için ortalama piyasa fiyatının altında kalmaya çalışacaktır. Bir şeyi imzalamadan önce bilgileri iki kez kontrol edin ve çok az değil çok fazla soru sorun.

 

Evle İlgili Bilgiler

İlan metni, büyük bir uyarı işaretidir. Metin eksik veya İngilizce ise dikkatli olmalısınız. Açıklama tutarsızsa, alıcıları çekmek için bir yazım programından geçtiğine işaret eder. Evin sahibi olmayan veya hatta içinde bulunmamış bir kişi, neye benzediğini veya çevresini tarif edemez. Bu, sahte bir ilanı gerçeğinden ayırmanın oldukça basit bir yoludur. Dolandırıcıların çoğu yurtdışında yaşıyor ve bu nedenle Türkiye’deki evlerini kiraya veriyor / satıyormuş gibi yapmak ister. Ayrıca sözleşmedeki evin açıklamasına da dikkat edin, çünkü bunlar genellikle söz konusu evle eşleşmez.

 

Evin Adresi

Çoğu ilanda, tam adres; cadde adı, posta kodu ve kat ile birlikte görüntülenir. İlanda bunlardan herhangi biri eksikse, bunun nedeni evin halihazırda dolu olması veya aslında böyle bir ev olmaması olabilir. Tam bir adres varsa, şu anda orada yaşayanlarla iletişim kurarak biraz daha fazla bilgi ile yardımcı olup olamayacaklarını görmek, her zaman ücretsizdir.

 

Ev Sahibinin İletişim Bilgileri

Daima aldığınız telefon numarasının doğru kişiye ait olup olmadığını kontrol edin. E-posta adresi mantıklı geliyor mu yoksa farklı bir ad altında mı? İlanın yazıldığı dilden farklı bir dil konuşuyorlar mı? Akla gelmeyen tüm bu küçük şeyler, bir dolandırıcıya dair işaretler gösterebilir. Aldığınız tüm bilgileri bir kez daha kontrol edin ve güvenli adımlar attığınızdan emin olun.

 

Araştırmanızda bol şanslar!

 

Kiralık mı arıyorsunuz? Mevcut 6.302 kiralık arasından arayın
Şimdi araştır